imię i nazwisko

e-mail

treść zapytania

Labirynt’22 – koncert

25 września, godz. 18:00

Labirynt’22 – Bergeron – Gembalski -Buczek – Majchrzak

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w Recepcji Sztygarki.
Rezerwacja telefoniczna: 604 614 009

Labirynt powstał inicjalnie jako Trio. Współzałożycielem zespołu obok Henryka Gembalskiego i Krzysztofa Majchrzaka był Michał Zduniak. W roku 1999 wytwórnia Polonia Records opublikowała płytę „Ethnic”, będącą podsumowaniem pierwszych lat współpracy. Płyta przez czytelników „Jazz Forum” uznana za jedną z najlepszych płyt roku 1999 roku.
Labirynt (Kwartet) – w 1997 r. do zespołu dołączył Tom Bergeron (USA). Współpraca rozpoczęła się od trasy koncertowej zakończonej nagraniem w Studio Polskiego Radia w Kielcach płyty „Labirynt” wydanej w USA przez niezależne wydawnictwo Teal Creek Records. Płyta przez kilka miesięcy nr 1 w ankietach Onet.pl
W roku 2004 podczas koncertów z okazji Roku Polskiego we Francji (Labirynt reprezentował polski jazz) zespół nagrał we Francji płytę „Exit”, wydaną przez Teal Creek Records.
Labirynt, (Kwintet) 2006 r., z udziałem puzonisty Keller Cocker’a (USA) – wystąpił na kilkunastu koncertach w USA – m.in. w Portland, Eugene, Sisters, Salem, a także w TV w Portland. Zespół nagrał też w studio „Michael Cooper Recording” muzykę na kolejna płytę: „Motion Tissue”, także wydaną przez Teal Creek Records. Płyta ta, oraz kompozycja Krzysztofa Majchrzaka „Taum-trium-daka-eke” otrzymały nominacje w 2006 roku do prestiżowej „Grammy Awards”.
Ostatnim dokonaniem grupy z Michałem Zduniakiem były koncerty i nagrana w 2008 roku płyta “Our Last Session” z gościnnym udziałem gitarzysty Andrzeja Chochoła (opublikowana w 2019 roku). Z powodu ciężkiej choroby Michała Zduniaka, uniemożliwiającej regularną pracę koncertową perkusistą Labiryntu został – z jego rekomendacji – Adam Buczek.
Labirynt po śmierci Michała Zduniaka w 2009 roku zawiesił działalność. W 2019 roku dla uczczenia 10 rocznicy jego śmierci Labirynt wystąpił na specjalnym koncercie, po którym zapadła decyzja o wznowieniu współpracy. Pandemia Covid – 19 spowodowała, że zamysł ten jest możliwy do zrealizowania dopiero jesienią 2022 roku.
Muzyka Labiryntu to z jednej strony kilka precyzyjnie zorientowanych stylistycznie programów – gdzie motywy etniczne (głównie z folkloru polskiego i bałkańskiego) skojarzone są z hardbopową ekspresją i rytmami oraz brzmieniem fusion – a z drugiej, koncepcja dynamicznego kształtowania formy w ramach zapisanych kompozycji, ale w formule gry open.

Więcej szczegółów!

 

Powrót