imię i nazwisko

e-mail

treść zapytania

Galeria Straż Pożarna

Budynek dawnej kopalnianej straży pożarnej, zaaranżowanego z myślą o cyklicznych wystawach i wernisażach. W obiekcie, który nazwaliśmy „Galeria Straż Pożarna” mieści się również profesjonalnie wyposażona sala konferencyjna.

 

Pod niebem z węgla,
na ziemi bluesa…

Kiedyś w Chorzowie działały trzy kopalnie (gruby) – dziś wszystkie zamknięte.

Nieprzypadkowo miejsce po jednej z nich, w zabudowaniach Kompleksu „Sztygarka”, wypełnia dziś blues.

Szczęśliwie jedno z najbardziej nośnych haseł promocyjnych Chorzowa nadal brzmi: „Chorzów miastem Bluesa”. Tutaj odbywają się, mające wieloletnie tradycje, bluesowe festiwale: Bluestracje, Blues Alive, Śląskie Brzmienie i Front Porch Blues, czyli… Lauba Pełno Bluesa. Był do niedawna legendarny Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla „Ku Przestrodze”, przeniesiony swego czasu z Tychów. W najbardziej śląskim dniu roku, w bliskości szybu „Prezydent” spotykamy się na najmłodszym z chorzowskich festiwali  Bluesowej Barbórce… Tutaj też, w Chorzowie, wydawany jest renomowany i nagradzany Kwartalnik „Twój Blues”, tutaj działa Dom Pracy Twórczej „Leśniczówka”, z którym od lat związany jest Leszek Winder i gdzie od lat rozbrzmiewa muzyka, jest „Szuflada 15”… I w końcu „Sztygarka” – umiejscowiona w dawnych pokopalnianych budynkach, świetnie dodająca owego ujmującego, śląskiego waloru architektonicznego słowu Blues, muzyce mającej swe korzenie w Delcie Mississippi, a od ponad pół wieku w Polsce najsilniej zadomowionej na Śląsku. Były i inne miejsca… Kocynder, Kotłownia…, i gra się w Chorzowie bluesa częściej niż w wielu innych bluesowych miejscach (MDK „Batory”, Chorzowskie Centrum Kultury, Teatr Rozrywki, Restauracja „Łania”, itd.).

 

Gruba Bluesa to miejsce spotkania wokół muzyki i kulturowych tradycji Śląska. Jest przestrzenią gromadzenia zbiorów dokumentów i pamiątek śląskiej muzyki rockowej, bluesowej, ale i jazzowej, ośrodkiem zdarzeń towarzyskich, artystycznych, edukacyjnych i naukowych, a w niedalekiej przyszłości także biblioteką, czytelnią, archiwum i mediateką.

Gruba Bluesa ma ambicje, by stać się – niezależnie od tego jak górnolotnie to zabrzmi – Śląskim Centrum Bluesa i Rocka, popularyzującym zarówno historię, jak i aktualne wydarzenia oraz związanych ze Śląskiem Twórców, którzy jak wiemy rozsiani są po całym świecie. Jest to bowiem projekt mający na celu troskę o historię bluesa i rocka na Śląsku, zgromadzenie dostępnych materiałów każdego rodzaju i na wszelkich nośnikach. Całość skatalogowana i dostępna dla naukowców, studentów, doktorantów i miłośników muzyki z całego świata, dzięki digitalizacji zbiorów i ich udostępnieniu w Internecie.

Gruba Bluesa to także Galeria Sztuki, a więc przestrzeń zaprojektowana do organizacji wystaw związanych z muzyką i twórczością śląskich artystów. W końcu Gruba Bluesa to Galeria Muzyków i Muzyki – miejsce pamięci i przypominania…

Chcieliśmy, by Gruba Bluesa stała się miejscem spotkania i muzyki…