imię i nazwisko

e-mail

treść zapytania

Industriada 2022!

03 września zapraszamy na Industriadę 2022!

W tym roku znów będziemy bawić się pod Szybem Prezydent🧡

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Po szychcie. Czas na fajrant!” ⚒

 

Program wydarzenia:

12:00 – 21:00 Wejście na Wieże Szybu Prezydent

Industriada w Sztygarce i w cieniu Wieży Wyciągowej Szybu Prezydent nie może odbyć się bez wejścia na taras widokowy Prezydenta. Również w tym roku zapraszamy uczestników Święta Szlaku Zabytków Techniki do pokonania ponad 200 schodów w celu zachwycenia się widokiem rozpościerającym się z tarasu widokowego. Uczestnicy będą mogli dostrzec z tarasu również inne historyczne obiekty np. Szyb Kolejowy dawnej KWK Barbara – Chorzów, dawną halę elektrowni Huty Kościuszko (Muzeum Hutnictwa), czy Szyb Elżbieta w Chorzowie.

13:00, 15:00, 17:00, 19:00 Fajrant po fajrancie

Pokaz filmu dokumentalnego stworzonego specjalnie na okazję INDUSTRIADY 2022! W krótkometrażowej opowieści ukazana zostanie historia górnośląskiej społeczności po szychcie. Film to swoista powieść o śląskiej społeczności i życiu w czasach rozkwitu górnictwa na Śląsku, a także o meandrach dziejów Ślązaków.

Do stworzenia filmu wykorzystane zostaną archiwalne zdjęcia, oraz  wywiady z osobami, które pracowały w Kopalni Prezydent lub Hucie Kościuszko, a także rozmowy z Chorzowskimi seniorami.

12:00 – 22:00 Życie po szychcie naszych dziadków – wystawa fotograficzna

Życie naszych dziadków było o wiele bardziej kolorowe niż mogłoby nam się wydawać! Biesiady, potańcówki, posiadówki, festyny i oczywiście Barbórki były nieodłączną częścią życia Ślązaków. Przygotowana wystawa ze zdjęć archiwalnych ma za zadanie przedstawić młodszemu pokoleniu, to jak wolny czas spędzali nasi dziadkowie. Fotografie zostaną pozyskane z archiwów oraz od lokalnej społeczności.

14:00 – 20:00 Szpil na lufcie – gra terenowa

Gra terenowa dla dorosłych z wykorzystaniem mapy oraz kompasu. Nasi dziadkowie nie mieli komórek i GPS’ów, musieli orientując się w terenie – czy uczestnicy Industriady poradzą sobie używając tylko mapy i kompasu?  
Uczestnicy otrzymują kompas oraz mapę topograficzną, na której zaznaczone są punkty patrolowe wraz z ich współrzędnymi. Startować można w grupach lub pojedynczo. Na mapie zaznaczone będą punkty oraz azymuty, na które należy się kierować. Gracze otrzymują karty gry z 10 punktami kontrolnymi. W każdym z punktów znajduje się perforator służący do odznaczenia przybycia na dane miejsce; dodatkowo uczestnicy muszą rozwiązać zadania dotyczące historii Śląska. Celem gry jest odwiedzenie wszystkich punktów zaznaczonych na mapie.

14:00 – 20:00 Zaginione instrumenty – gra terenowa dla dzieci

Fabularyzowana gra terenowa dla dzieci z wykorzystaniem prostej, obrazkowej mapy. Już dzisiaj ma odbyć się uroczysta potańcówka pod Szybem Prezydent, jednak znikają instrumenty całej orkiestry górniczej!  Musimy odnaleźć wszystkie punkty na mapie i rozwiązać zagadki, które na nas tam czekają, by rozwikłać tajemnicę zaginionych instrumentów! 
Zabawa to aktywna forma spędzenia czasu na Święcie Szlaku Zabytków Techniki, rozwijająca spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz sprawność ruchową, poszerzająca wiedzę historyczną dotyczącą najbliższego sąsiedztwa.

14:00 – 20:00 Biesiadne kufle – warsztaty plastyczne

Jak śląskie biesiady… to i kufle! Podczas warsztatów pod Wieżą Wyciągową Szybu Prezydent uczestnicy Industriady będą mogli stworzyć swój własny, spersonalizowany kufel. Przygotowane zostaną szablony, dzięki którym będzie można namalować na szkle symbole związane ze Śląskiem, jednak podczas tych warsztatów ogranicza nas tylko fantazja! Stwórz z nami jedyną w swoim rodzaju pamiątkę z Święta Szlaku Zabytków Techniki.

Warsztaty limitowane!

14:00 – 20:00 Graczki, czyli dziecięcy fajrant – zabawy dla dzieci

Kiedyś nie było Internetu i smartfonów, podczas festynów nasi dziadkowie bawili się prostymi zabawkami, często wykonanymi z przedmiotów codziennego użytku. Rzut obręczami w butelkę, klasy, kapsle czy skoki w przysłowiową „gumę” to tylko kilka z zabaw z dawnych lat. Zapraszamy wszystkie dzieci do spróbowania swoich sił w grach, przenosząc się na ówczesne podwórko.

14:00 – 20:00 Sztygar ma fajrant

Uczestnikom Industriady pod Wieżą Szybu Prezydent podczas całego dnia towarzyszyć będzie Sztygar, który będzie animował i opowiadał historie „Prezydenckich” fajrantów!

14:00 – 20:00 Gruba Bluesa – muzyczny fajrant

„Kiedyś w Chorzowie działały trzy kopalnie (gruby) – dziś wszystkie zamknięte. Nieprzypadkowo miejsce po jednej z nich, w zabudowaniach Kompleksu „Sztygarka”, wypełnia dziś blues. W Grubie Bluesa można zwiedzić wystawę związaną z muzyką i poznać historię śląskiego bluesa. Udostępnione są archiwalia, płyty oraz instrumenty.

14:15, 16:00 O Ślązakach, którzy w wolnym czasie stawali się artystami – Prelekcja dr Jacka Kurka

Kultura na Śląsku zawsze była ważnym elementem społeczeństwa. Gdzie spotykali się artyści? Jak rozwijali swoje talenty? O meandrach Ślązaków, którzy w wolnym czasie stawali się artystami opowie dr Jacek Kurek.

17:00 Umorusany jak górnik… –  FEST kolorów!

Po szychcie czas na zabawę! Po fedrunku górnicy wychodzili z kopali „czarni jak węgiel” na tegorocznej Industriadzie pod Wieżą Szybu Prezydent uczestnicy będą kolorowi! O 17:00 wyrzucimy wszyscy razem w górę barwny puder Holi, wszystko w towarzystwie DJ setu i poczucia niesamowitej energii.

17:00 – 21:00 Muzyczny fajrant pod Wieżą Szybu Prezydent

Jak fajrant… to fajrant! Nie inaczej będzie podczas INDUSTRIADY pod Wieżą Szybu Prezydent! Zapraszamy na muzyczną scenę, która zadba o zabawę jak z dawnych lat!

(W przypadku złej pogody koncerty zostaną przeniesione do Magazynu Ciekłego Powietrza)

17:00 – 18:00 DJ set

18:30 – 19:30 Funkasanki

Kim są Funkasanki? Od 7 lat niczym Blues Brothers kierują się muzyczną misją od Boga. Za swój największy atut i zarazem przywilej uważają koncerty na żywo, na których łączą sample z syntezatorami, perkusją, fletem poprzecznym i wiodącym wokalem Aneczki. Duet można było usłyszeć na Fest Festival w Chorzowie, Sound Project Summer w Chorwacji, Wschodzie Kultury w Białymstoku, na koncertach klubowych i plenerowych w całej Polsce oraz jako supporty m.in. Brodki, Mery Spolsky, Darii Zawiałow, Sorry Boys, a nawet Stachurskiego . Muzycznie trzymają się elektroniki w stylu downtempo, pozwalając sobie jednak na wpływy innych gatunków, co łącznie składa się na charakterystyczne brzmienie Funkasanki. Wydali kilka niezależnych singli oraz dwie płyty – debiutancką „Funkasanki” wypuszczoną własnym nakładem i „Last Call” w labelu My Name Is New wytwórni Kayax. Prowadzą w Warszawie domowe studio muzyczne gdzie komponują muzykę do kampanii reklamowych. Poza pracą bez umiaru chodzą na spacery, na których robią analogowe fotki, a swoje dwa koty karmią równie dobrze jak siebie.

W 2022 Funkasanki koncertują z energetycznym setem z utworami z nadchodzącej płyty, pełnym wpływów francuskiej i brytyjskiej sceny elektronicznej, zahaczający o alternatywny pop, a nawet EDM, dryfującym pomiędzy skrajnymi biegunami drum’n’bassów i downbeatu – wszystko ubrane w spójną formę, w której powracające tematy i symbole budują wyjątkową historię, przeplecioną „Funkasanki”, wyszeptanym pomiędzy utworami.

Skład:
Aneczka Kaptór – wokal, pianino, syntezatory, flet poprzeczny, bansuri
Przemek Starachowski – perkusja, syntezatory, sample

20:00 – 21:00 Nita

To 21 letnia debiutantka tworząca muzykę z pogranicza Popu Alternatywnego. Wokalistka, tekściarka i songwriterka, która swoją działalność artystyczną rozpoczęła na początku 2021 roku singlem „Deszcz”. Utwór osiągnął 40 tyś. wyświetleń. nita wypuściła w 2021 roku jeszcze 3 single: „Fatalna Kołysanka”, „Pusto” oraz „Brak Wzruszeń”. W kwietniu 2022 roku ukazał się utwór „Póki co”, który jest swoistym skrętem artystycznym piosenkarki. Objawia on nowy styl liryczny i muzyczny nity, który jest niewątpliwie odważniejszy i świeży. Artystka sukcesywnie rozwija swoje social media. Zdobyła grono wiernych obserwujących (ponad 160 tys.) na platformie TikTok, publikując covery znanych piosenek. Wszystkie kompozycje artystka tworzy ze swoim producentem – Bartkiem Marszałkiem. Aktualnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem, którego premiera odbędzie się w 2023 roku.

21:00 Pokaz filmu „Fajrant po fajrancie” z muzyką na żywo

Na zakończenie fajrantu pod Wieżą Szybu Prezydent odbędzie się ostatni pokaz filmu dokumentalnego. Tym razem jednak pokaz będzie odbywał się z muzyką elektroniczną na żywo. Specjalnie skomponowana muzyka pod film zostanie zagrana pod nogami Szybu Prezydent ożywiając wspomnienia. Historyczno-wizualno-muzyczne wydarzenie zakończy dzień pełen atrakcji w Chorzowskiej Sztygarce.

 

Do zobaczenia pod Wieżą Szybu Prezydent!

 

 

Powrót