imię i nazwisko

e-mail

treść zapytania

FESTIWAL GIESCHE 2

„Istota Giesche”

W weekend 10-11 listopada zabierzemy Państwa w podróż do czasów industrialnego Śląska w okresie rozkwitu przemysłu, za sprawą II edycji Festiwalu Giesche pt.: „Istota Gieshe”. Będzie to niezwykłe wydarzenie, historycznie związane z kulturą i tradycją Górnego Śląska.
Wydarzenie będzie się odbywać w Walcownia gdzie 10 listopada nastąpi oficjalne otwarcie, jak również w Miejski Dom Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach Filia nr 2 – Plac pod Lipami, Oddział Muzeum Historii Katowic -Dział Etnologii Miasta, Szyb Prezydent – Kompleks Sztygarka Chorzów oraz Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Festiwal „Istota Giesche”, swoim zamysłem wpisuje się w ideę przewodnią, którą jest „Industrialny organizm”. Jest on punktem wyjścia do zrozumienia tego, jak ważną rolę odgrywał przemysł w regionie Górnego Śląska. Ważnym aspektem jest również to, jak różnorodne obiekty przemysłowe wspólnie tworzyły przemysłową sieć górnośląskiej gospodarki.

 W celu uatrakcyjnienia festiwalu, przygotujemy również szereg warsztatów związanych z historią i kolorytem regionu. Dołożymy też starań, by uchylić rąbka gardiny w familokach i podejrzeć, jak wyglądało życie na Śląsku w XIX w., a jak wygląda teraz. Będziemy przetwarzać węgiel, heklować bądź sztrikować, tworzyć galandy, zrobimy porządek w szranku oraz przekonamy się, jak nasi uczestnicy wyobrażają sobie beboka, heksę i inne śląskie straszki. Nie zabraknie także spotkania z kuchnią regionalną oraz chwili z silnym głosem śląskich kobiet. Pobyt w każdym z obiektów rozpocznie się lub zakończy kulturalną atrakcją specjalną – spektaklem czy koncertem.

Niedziela, 11 listopada
11:00 – Spektakl „Teo, śląski dinozaur”, Lufcik na Korbkę
12:00 – Warsztaty „Sztrikowanie i heklowanie na zawołanie”

Festiwal „Istota Giesche” zaczyna się w chorzowskiej Sztygarce od przedstawienia kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę pt. „Teo, śląski dinozaur” – hitu zeszłego sezonu teatralnego wśród młodych odbiorców! Dinozaury to takie stworzenia, których dawno na świecie już nie ma…?

Ale czy aby na pewno? A może jednak nie do końca? Poznajcie Teo, śląskiego dinozaura. Teo to teropod, ale wcale nie taki groźny i drapieżny. Raczej miły, śmieszny i odrobinę zagubiony. W sobie tylko wiadomy sposób przespał fakt, że dinozaury wyginęły i teraz czuje się bardzo samotny. Czy muzyczny Smok Smoczysław i Strzyga Aga pomogą mu zrozumieć kim jest i odnaleźć przyjaciół? Z pomocą publiczności na pewno się uda!

Spektakl porusza temat dinozaurów humorystycznie, ale dostarcza także wiadomości naukowych. Aktorzy w przedstawieniu wykorzystują różne techniki teatralne – od żywego planu, pantomimy, po pacynki, elementy kuglarskie i musicalowe, żonglerkę i balet, przekazując w zabawny sposób istotne treści z morałem. Mali i duzi poznają także śląską legendę o Strzydze, piosenkę i taniec dinozaurów oraz dowiedzą się dlaczego Smoczysław jest taki muzykalny. „Teo, śląski dinozaur” dotyka spraw przyjaźni, akceptacji inności i przedstawia zalety płynące ze współpracy.

Po spektaklu, czas na warsztaty sztrikowania i heklowania na zawołanie. Rękodzieło przeżywa ponowny renesans. Znów doceniamy czas i pracę prawdziwych artystów i rzemieślników, którą trza poświęcić w stworzenie naszyjnika, serwetki, gardiny, jakli itd. A podczas tych warsztatów połosprawiomy, jak to downi kobity spedzały wolny czas.

 

 

Powrót