imię i nazwisko

e-mail

treść zapytania

Bluesowa Barbórka

3 grudnia, godz. 18.00

Sztygarka Bluesem stoi!
Od wielu lat ucztujemy razem muzycznie w pierwszy grudniowy weekend. Nie może was zabraknąć i tym razem!

3 grudnia o godz. 18.00 (czyli dzień przed faktyczną Barbórką, która na Śląsku jest obchodzona w dzień św. Barbary) zapraszamy na Bluesową Barbórkę!

Na scenie wystąpią:
🎶 Magda „Magic” Piskorczyk
🎶 Silesian Hammond Group
Tradycyjnie wieczór poprowadzi red. Piotr Baron

🎶 MAGDA „MAGIC” PISKORCZYK
Przygotowywane przez nią wysmakowane aranżacje standardów soulowych, funkowych, jazzowych, rockowych, muzyki gospel i blues wplecione w walor własnych kompozycji. To muzyka z jednej strony głęboko osadzona w tradycji, zwłaszcza afroamerykańskiej, z drugiej – bardzo osobista w charakterze i nieszablonowa.

Miłość do rytmu, emocje, żywiołowość, radość i poczucie humoru przeplatają się z powagą i głęboką refleksją, a wszystko to przenika i spaja muzyczna wrażliwość oraz osobowość artystki. Niekonwencjonalne wykorzystanie głosu, gitar, perkusjonaliów oraz innych instrumentów nadaje tej muzyce pięknych barw. Wspólne śpiewanie, klaskanie czy
pstrykanie to nieodłączne elementy występów Magdy.

Magda „Magic” Piskorczyk to wielokrotnie nagradzana wokalistka i multiinstrumentalistka. Trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. Ośmiokrotna bluesowa wokalistka roku (2003, 2004, 2006, 2009, 2011, 2012, 2013 i 2020). We Francji nazwana „la voix noire et au costume blanc” (czarny głos w białym kostiumie).

Śpiewająca dojrzałym, niskim, „czarnym” głosem, gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afro-amerykańskiej i afrykańskiej. Aranżuje i komponuje, regularnie koncertuje ze swym zespołem, była gościem wielu festiwali międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Anglii, Szwecji, Norwegii, na Węgrzech, we Francji, USA czy na Tajwanie.

Wydała 6 płyt, usłyszeć na nich można m.in. Michała Urbaniaka, wirtuoza harmonijki z Memphis Billy Gibsona czy Slidin’ Slima ze Szwecji.

Występowała z wieloma uznanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. z Organkiem, Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Winderem, Jerzym Styczyńskim, Leszkiem Cichońskim, Michałem Urbaniakiem, Sosnowskim, Małgorzatą Ostrowską, Grzegorzem Kapołką, Gregiem Szłapczyńskim, Bobem Margolinem, Bobem Brozmanem, Slidin’ Slimem, Billy Gibsonem, Ritą Engedalen, Seckou Keitą czy grupą Engerling.

Od 2011 roku regularnie prowadzi warsztaty muzyczne Magda Piskorczyk Masterclass według własnego autorskiego programu. Efektem warsztatów w warszawskim OKO jest płyta „Magda Piskorczyk Masterclass”.

Magda śpiewa głównie po angielsku i po polsku. Chętnie także sięga do różnych innych języków, także afrykańskich: np. tamaszek i bambara. Doskonale znana jest z tego, że łatwo nawiązuje kontakt z publicznością i wciąga ją regularnie do zabawy oraz wspólnego tworzenia muzyki.

W 2008 roku gwiazdę Magdy Piskorczyk, jako jedną z trzech pierwszych, odsłonięto w Alei Gwiazd Polskiego Bluesa w Sławie, a w 2015 odsłonięto jej tabliczkę w Alei Bluesa w Białymstoku.

Rok 2018 i 2019 obrodziły w kolejne, równorzędne projekty Magdy. W 2018 roku utworzyła projekt “AMERICAN FOLK BLUES” zapraszając do współpracy m.in. mistrza gitar rezofonicznych Jędrzeja Kubiaka. Od 2019 roku współtworzy trio ze znakomitymi niemieckimi muzykami pod nazwą Magda Piskorczyk and the Modern Boogie Woogie Duo. Jednocześnie nie zarzucając działalności swojego podstawowego składu „Magda Piskorczyk”.

 

SILESIAN HAMMOND GROUP jest formacją powołaną z inicjatywy Jacka Zająca hammondzisty i kompozytora mocno związanego ze śląską sceną bluesową. Oprócz założyciela, w skład grupy wchodzą doświadczeni muzycy Artur Dąbrowski i Adam Barański. Podstawą składu jest klasyczne, organowe trio, które z niesamowitą energią i radością grania koncertuje w kraju i za jej granicami często w składzie rozbudowanym o sekcje dętą. Ciekawym i nietuzinkowym rozwiązaniem lidera grupy jest pomysł aby współpracować z wieloma różnymi wokalistkami co dodaje świeżości i oryginalności SHG.

Aktualnie grupa koncertuje z Martą Orlich, młodą obiecującą wokalistką o niskiej i charyzmatycznej barwie głosu, która już od pierwszych wersów przyciąga uwagę słuchaczy. Ideą projektu jest propagowanie brzmienia organów Hammonda w autorskich aranżacjach zakorzenionych w muzyce funky, blues a czasem nawet gospel i soul.

Zespół jest laureatem Rawa Blues Festival 2019 i Blues Alive (CZ). Od kilku lat również jest mocno doceniany w ankiecie Blues Top prowadzoną przez kwartalnik Twój blues klasyfikując się w pierwszej piątce w kategorii „Odkrycie roku”. W 2019 roku ukazał się debiutancki album „Coming Home” a aktualnie trwają prace nad nowym wydawnictwem.

Bilety w cenie: 50 zł
Dostępne w Recepcji Kompleksu Sztygarka tel.: 32 249 59 92

 

Powrót